Rowerem do Paca
________________________________________
a właściwie do ruin Pałacu Paca w Dowspudzie
proponuje Stefan MaciejewskiTrasa rowerowej podróży (48 km):
AUGUSTÓW - SZCZEBRA - ŚWIĘTE MIEJSCE - DOWSPUDA - RACZKI - KURIANKI - SZCZEBERKA
0,0 km             Szosą suwalską od stacji PKP Augustów-Port jedziemy do Szczebry. Mijamy most na rzec Blizna i przy zakręcie skręcamy w lewo, w szeroki trakt, biegnącą wzdłuż leśnej doliny rzeki Rospudy (rzeka graniczna Hrabstwa i Gminy Dowspuda). Trzymamy się znaków szlaku niebieskiego.
12,4 km           Za kierunkowskazem: Święte Miejsce skręcamy na lewo w leśną dróżkę, która po 600 m sprowadza nas nad brzeg jeziora Jałowo. Stąd zakolem drogi 300 m i stajemy w uroczy miejscu pradawnego kultu ludowego. Oglądamy kaplicę i stare krzyże. Malowniczy tu zakątek.
13,4 km           Most na Rospudzie w Świętym Miejscu. Mijamy go i skręcamy w prawo. Przez Wieś Jaśki (z prawej dolina Rospudy) dojeżdżamy do przystanku PKS przy drodze asfaltowej Raczki- Augustów w miejscowości Dowspuda (na prawo, na lewo wieś Szkocja). Okoliczne dobra należały ongiś do generała Michała Paca, który w Dowspudzie zbudował piękny pałac. Skręcamy w prawo, aby obejrzeć jego malownicze ruiny. Mijamy budynki Technikum Rolniczego i podjeżdżamy pod front pałacu z zachowanym portykiem. W głębi tzw. Wieża Bociania. Wokół stary park przypałacowy. Warto też tarasami zjechać dróżką (z lewej strony) na stare stawy i nad bród rzeki Rospudy.
20,0 km           Wracamy do szosy w Dowspudzie i udajemy się nią prosto na północny zachód do pobliskich Raczek.
21,6 km           Dojeżdżamy do rynku w Raczkach. Dalej ulica prowadzi do zabytkowego kościoła klasycystycznego, budowanego w latach 1767-1811. W Raczkach zachował się też budynek dawnej manufaktury pacowskiej z czerwonej cegły, niestety, zatynkowanej.
Z rynku zjeżdżamy w dół na most na Rospudzie i jedziemy 2 kilometry szosą na Suwałki.
23,6 km           Przy przystanku PKS w Rudnikach skręcamy w prawo. Jedziemy przez wieś, dalej wśród łąk, pól i zagajników do skrzyżowania we wsi Kurianki I.
27,6 km           Skrzyżowanie dróg przed wsią Kurianki. Z prawej strony rzeka Rospuda. Mijamy ostatnie zagrody wsi Kurianki. Nieopodal jeziora Jałowego rozwidlenie dróg. Wjeżdżamy na tę z lewej strony. Biegnie ona wzdłuż biegu rzeczki Szczeberki przez wieś Szczeberka. Droga ta doprowadzi nas do szosy Augustów - Suwałki. Skręcamy w prawo, w stronę Augustowa.
48,0 km           Most na rzec Blizna. Koniec naszej trasy wycieczkowej. Stąd do Augustowa mamy 5 km.


Opracowano na podstawie:
Stefan Maciejewski, Rowerem po Suwalszczyźnie,
Suwałki 1995, s. 85-87.